Lääketukku Oriola ilmoitti maanantaina tehneensä yhteistyösopimuksen ranskalaisen Aventis-lääkevalmistajan viennistä Venäjälle.
Oriolan tehtävänä on ylläpitää riittävän suurta puskurivarastoa Venäjän markkinoita varten ja toimittaa varastosta Aventiksen tuotteita venäläisille tukkuliikkeille lähinnä Moskovan ja Pietarin alueille.
Aventis Pharma on yksi maailman suurimmista lääkeyhtiöistä. Sen myynti Venäjällä oli viime vuonna noin 110 miljoonaa euroa (660 miljoonaa markkaa), ja se on suurin ulkomainen lääkkeiden maahantuoja Venäjällä.
Aventis toimittaa lääkkeitä Oriolalle varastoitavaksi ja edelleen kuljetettavaksi useista tehtaistaan eri puolilta maailmaa.
"Aventiksen ehdoton edellytys on varmuus korkeasta laadusta", Aventiksen Itä-Euroopan johtaja Horst Luebke perusteli Oriolan tiedotteen mukaan. Lääkeosaamisen ohella ratkaisevaa on logistinen osaaminen.
"Kyseessä on uudentyyppinen toimintamalli ja suuret volyymit", hän sanoi.
Oriolan tehtävänä on myös varmistaa, että EU-tasoisia lääketukkukaupan hyviä toimintatapoja noudatetaan koko kuljetusketjussa.
Orion-konserniin kuuluvan Oriolan osuus Suomen lääkejakelusta on noin kolmannes, ja yhtiön laskutus on noin 600 miljoonaa euroa.