Orimattilan ampumavälikohtauksessa käytetty käsiase on yhä kateissa, mutta tapahtumien kulku on muutoin selvitetty. Poliisi tutkii asiaa tapon yrityksenä sekä ampuma-aserikoksena.
Orimattilan Kuivannolla asuva 74-vuotias mies ampui kahta henkilöä kohti lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Ampumisen kohteena olleet nainen ja mies seisoivat tapahtumahetkellä naisen hallinnoiman talon ulko-ovella.
Luoti meni kuitenkin ohi upoten talon rakenteisiin. Lähistöllä asuva ampuja pakeni paikalta, mutta poliisi tavoitti hänet myöhemmin yöllä.
Ampuja oli jo aiemmin päivällä kyläillyt talossa, johon hän palasi yöllä aseen kanssa selvittelemään erimielisyyksiä. Poliisi epäilee teon erääksi motiiviksi mustasukkaisuutta. Alkoholilla ei ollut isoa osuutta tapahtumien kulkuun.