Op­po­si­tio voit­ta­mas­sa Kenian vaalit

EU:n vaalitarkkailijat kertovat, että Keniassa käydyt parlamentti- ja presidentinvaalit olivat vapaat ja oikeudenmukaiset.

EU:n vaalitarkkailijat kertovat, että Keniassa käydyt parlamentti- ja presidentinvaalit olivat vapaat ja oikeudenmukaiset.

Oppositio voitti selvästi Kenian presidentin- ja parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja Mwai Kibaki julistettiin presidentinvaalin voittajaksi jo varhain aamulla.

Kenian keskusvaalilautakunnan jäsenet vahvistivat, että kansallisen sateenkaariliiton Narcin ehdokas Mwai Kibaki on vahvistamattomien tietojen mukaan presidentinvaalin voittaja. - Hän on voittanut selvästi, ja tulos julistetaan viralliseksi myöhemmin päivällä, sanoi vaalilautakunnan edustaja Mani Lemayian.

Oppositio saa alustavien tietojen mukaan enemmistön myös maan parlamenttiin.

Kenian hallitsevan Kanu-puolueen ehdokas Uhuru Kenyatta on vakuuttanut, että Kanu-puolue kunnioittaa vastavalittua presidenttiä ja hänen asemaansa perustuslain mukaisesti.

Ilmoita asiavirheestä