Eduskunnan oppositio on ryöpyttänyt hallituksen talouspolitiikkaa selontekokeskustelussa, jota käytiin valtiontalouden tarkistetuista kehyksistä. Perussuomalaisten ja keskustan puheenvuoroissa ei juuri valoa nähty hallituksen toimissa.
Perussuomalaisten Ismo Soukola arvosteli, että hallitus ei tee mitään, vaikka vakava taantuma on tulossa. Kehyksissä taantuma ei näy. Hänen mielestään koko kehysjärjestelmä vaikuttaa turhan jäykältä; se on peräisin ajalta, jolloin rahaa riitti.
Ylipäänsä menoleikkaukset vaarantavat perussuomalaisten näkemyksen mukaan valtakunnan perusasiat.
"Uhattuina ovat jopa maamme uskottava ja itsenäinen puolustus, mutta eipä sisäinen turvallisuuskaan ole yhtään sen paremman tulevaisuuden edessä", ennusti Soukola.
Keskustan Timo Kallin mielestä hallitus on ajamassa itsensä ja Suomen umpikujaan. Hän veisteli, että hallituspuolueilla on omia kynnyskysymyksiään, joista sopiminen on vaikeaa.
"Esimerkiksi kelpaa verotus. Vasemmistolle ei arvonlisäverotuksen kiristäminen käy. Kokoomus puolestaan pitää kynsin hampain kiinni suurituloisten verokevennyksistä."