Venezuelan oppositiovoimat jatkavat kampanjaansa presidentti Hugo Chavezin erottamiseksi.
Vaatimustensa pontimeksi oppositiovoimat järjestivät puolen vuorokauden yleislakon, joka päättyi yöllä Suomen aikaa.
Hallituksen edustajan mukaan valtaosa maasta toimi lakosta huolimatta normaalisti. Lakko ei haitannut maailman viidenneksi suurimman öljynviejän öljyntuotantoa- tai rahtausta.
Venezuelan ammattiliiton CTV:n johtajan Carlos Ortegan mukaan lakko oli "menestys", ja 85 prosenttia työvoimasta osallistui lakkoon. Lakkoa tuki myös maan tärkein työnantajaliitto Fedecamaras.
Chavezin vastainen oppositio puuhaa myös adressia Chavezin asemaa koskevan, neuvoa-antavan kansanäänestyksen järjestämisestä.
Chavez valittiin maan johtoon 1998. Entinen laskuvarjosotilas on suututtanut monia omintakeisella vasemmistolaisilla "vallankumoussuunnitelmillaan".