OPOY:n laa­ja­kais­ta-asiak­kail­le au­to­maat­ti­nen tie­to­tur­va

Kasvavan sähköposti- ja tietoliikenteen johdosta mikroja vaivaavat virukset ovat yleistyneet, ja niiden leviäminen on nopeutunut.

Kasvavan sähköposti- ja tietoliikenteen johdosta mikroja vaivaavat virukset ovat yleistyneet, ja niiden leviäminen on nopeutunut. F-Secure -tietoturvayhtiön tutkimuspäällikön Mikko Hyppösen mukaan päivittäin tehtävässä normaalissa ohjelmistopäivityksessä on suojaus 3-4 uudelle virukselle.

"Vain aktiivinen virustorjunta- ja palomuuriohjelmien käyttö estää virusten ja hakkereiden murtautumisen mikroihin. Laajakaistayhteydet ovat yleistyneet kotikäytössä, mikä avaa ennestään uusia kanavia tunkeutujille", muistuttaa Hyppönen.

Oulun Puhelin ryhtyykin näiden kasvavien uhkien vuoksi tarjoamaan reilulle tuhannelle Baana-laajakaista-asiakkaalle veloituksetta F-Securen Anti-Virus- ja Personal Firewall -ohjelmistopalveluja. Palvelujen ohjelmapäivitykset jaetaan internetin kautta käyttäjille täysin automaattisesti tarpeen mukaan jopa useita kertoja päivässä.

Modeemia käyttäville soittosarja-asiakkaille Anti-Virus-palvelu maksaa 25 markkaa kuukaudessa.

Tietoliikenneoperaattori ei ole palvelusopimusten perusteella vastuussa virusten ja hakkereiden vahingoista, mutta ongelmattomia tilanteet eivät aina ole.

"Meillä ei ole juridista vastuuta näistä ongelmista, mutta moraalinen vastuu meillä on. Tämä on myös henkivakuutus tulevien riskien varalle, sillä meillä on tavoitteena tuplata laajakaistayhteyksien määrä vuosittain", paljastaa Oulun Puhelimen markkinointijohtaja Pekka Väisänen.

Ilmoita asiavirheestä