Pankkiryhmä OP jatkaa markkinointitempauksiaan, joilla se pyrkii vauhdittamaan Suomen talouden nousua.
OP kertoo poistavansa kaupankäyntikulut Helsingin pörssiin listattujen kotimaisten yhtiöiden osakkeilta ja tarjoavansa osaketutkimustiedon maksutta ensi vuoden maaliskuun loppuun saakka.
Lisäksi se poistaa pysyvästi merkintäpalkkion OP:n Suomeen sijoittavista rahastoista.
– Tällä uudella Suomi nousuun -hankkeella haluamme kiinnittää huomiota suomalaisen omistajuuden merkitykseen talouskasvun ja työpaikkojen luomisessa. Kun yritysten pääomahuolto paranee, ne pystyvät kasvamaan ja synnyttämään Suomeen työpaikkoja, ja juuri sitä Suomi nyt kaipaa, OPn pääjohtaja Reijo Karhinen sanoo tiedotteessa.
Avaus on OP:n kolmas Suomi nousuun -kampanja. Aiemmin se on tarjonnut asuntolaina-asiakkailleen lyhennysvapaata ja yrityksille riski- ja lainarahoituspakettia.
Rothovius: Kaupankäyntikulujen poistaminen hyvä tarjous
Osakesäästäjien Keskusliiton puheenjohtaja Timo Rothovius pitää tarjousta kaupankäyntikulujen määräaikaisesta poistamisesta hyvänä ja uskoo, että OP:n aloite houkuttaa lisää suomalaisia osakesäästäjiksi.
Rothovius kannustaa OP:n kilpailijoita vastaaviin kampanjoihin, jotta kotimaisen osakesäästämisen suosio kasvaisi. Rothoviuksen mukaan suomalaiset yritykset tarvitsevat sitä.
Rothovius ei pidä rahastotarjousta niin merkittävänä, koska vastaavanlaisia tarjouksia on kilpailijoillakin.
Rothovius huomauttaa lisäksi, että Osuuspankin rahastot eivät ole erityisen halpoja, kun niitä vertaa joihinkin kilpailijoihin.
– OP:n rahastojen hoito- ja myyntikulut ovat melko korkeita. Mieluummin kilpailua pitäisikin käydä hoitokuluissa, koska eivät ihmiset kovin aktiivisesti käy kauppaa rahasto-osuuksillaan, Rothovius sanoo STT:lle.
Juttua korjattu kello 12.02.: Kaupankäyntikulujen poistaminen ja osaketutkimustiedon maksuttomuus ovat voimassa maaliskuun loppuun saakka, ei toukokuun.