Ope­tus­mi­nis­te­ri Haa­tai­nen: Koulun aloit­ta­mis­ta voi lykätä

Opetusministeri Tuula Haataisen (sd.) mielestä koulun voi hyvin aloittaa totuttua myöhemminkin, jos lapsen kehitys sen vaatii.

Opetusministeri Tuula Haataisen (sd.) mielestä koulun voi hyvin aloittaa totuttua myöhemminkin, jos lapsen kehitys sen vaatii.

Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalaisen haastattelussa Haatainen arvioi, että seitsemänvuotiaalle yksi lisävuosi kotona voi olla lapsen kannalta oleellinen vuosi, jolloin opitaan koulussa tarvittavia taitoja. Haataisen mukaan koulu tuleekin aloittaa, kun se lapsen kehitykseen parhaiten sopii.

Opetusministeri ei usko myöhemmän koulunaloituksen viivyttävän lapsen tulevia opintoja. Hänen mukaansa siirtyminen voikin olla jouhevampaa myöhemmin koulu-uralla.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä