OLS ajautui jat­ko­kar­sin­taan

Oulun Luistinseura menetti Ykkösen nousukarsinnoissa kotona hankitun 2-1- johtoasemansa, eikä onnistunut nousemaan ensimmäiseltä karsintakierrokselta.

Oulun Luistinseura menetti Ykkösen nousukarsinnoissa kotona hankitun 2-1- johtoasemansa, eikä onnistunut nousemaan ensimmäiseltä karsintakierrokselta. Atlantis voitti toisen osaottelun varsinaisen peliajan Helsingissä samoin lukemin ja nousi Ykköseen jatkoaikamaalilla.

Ottelu tuntui olevan pitkään OLS:n hallussa. Vieraat siirtyivät jo 9. minuutin kohdalla johtoon, kun Tuomas Alatalo pääsi tälläämään pallon varmasti verkkoon Mika Kurkelan antaman kulmapotkun jälkitilanteesta. Edes Atlantiksen Eero Voipion tasoitus ei aiheuttanut oululaisille suurta hätää.



Henkinen yliote jäi hyödyntämättä


1-1-tilanteessa henkinen yliote oli selvästi OLS:lla, vaikka Atlantis painostikin selvemmin. Oululaisosuma olisi käytännössä ratkaissut ottelun, sillä vierasmaalisäännön takia Atlantiksen olisi täytynyt maalata sen jälkeen kolmesti. Ottelun käännekohta nähtiin kuitenkin kentän toisessa päässä. Isäntien Lassi Metsävuoren upea saksipotku siirsi Atlantiksen johtoon ja yhteismaalit tasatilanteeseen. Tämän jälkeen kentällä näkyi vain yksi joukkue. OLS hermoili ja helsinkiläiset vyöryttivät hyökkäyksiään. Ainoat todelliset tekopaikat ennen täyttä aikaa osuivat Atlantikselle, mutta viimeistely- yritykset olivat luokattomia.

Hopeisen maalin säännöllä pelatulla jatkoajalla Atlantiksen sankariksi nousi Juha Hämäläinen, joka ampui pallon verkkoon maaliedustalta. Ensimmäistä jatkoaikaa oli jäljellä vielä 10 minuuttia, mutta OLS ei saanut aikaan edes kunnollista loppuhetkien hallintaa. Atlantis sen sijaan olisi voinut kaunistella lukemia entisestään.



OLSin vuoro
tehdä virhe


OLS:n valmentaja Timo Salmi manaili omiensa avauspuoliskon tehottomuutta.

"Saimme otteluun hyvän lähdön, ja paikkoja oli alussa useampaankin osumaan. Ratkaisu olisi täytynyt syntyä silloin. Jatkossa emme juuri saaneet järjellisiä hyökkäyksiä aikaan", hän harmitteli. "Jatkoajalla oli kyse vain siitä, kumpi joukkue tekee virheen, ja tällä kertaa oli meidän vuoromme."

OLS jatkaa karsintoja VG-62:ta vastaan sunnuntaina 10. lokakuuta. Otteluparin voittaja pelaa ensi kaudella Ykkösessä. Salmi lähtee joukkoineen luottavaisena jatkokarsinnan ensimmäisen osan kotiotteluun.

"VG-62 ei ole yhtä taitava joukkue kuin Atlantis, mutta ehkä rutinoidumpi. On vaikea sanoa, kumpi on pahempi vastustaja. Meillä piilee ehkä etulyöntiasema siinä, että olemme olleet kauden aikana enimmäkseen voitokkaita, kun taas VG-62 on hävinnyt pelejään. Siihen tuskaan yritämme iskeä", Salmi pohdiskeli.

Ilmoita asiavirheestä