Olkiluodon kolmosyksikön turbiinigeneraattori alkaa olla jo viittä vaille valmis Siemensin Mulheimin tehtaalla Saksassa. Ydinvoimalan sähköntuotannon kannalta keskeiset laitteet pääsevät ennätysten kirjoihin.
"Turbiinigeneraattorista tulee maailman suurin. Jo ulkoiset mitat ovat vaikuttavat, pituus nousee lähes 70 metriin ja korkeus 14 metriin", kuvaili Siemensin projektipäällikkö Christoph Rademacher viime viikolla suomalaistoimittajille.
Siemens vastaa kokonaan Olkiluotoon rakenteilla olevan ydinvoimalan turbiinisaarekkeen toimittamisesta. Yli 3 000 henkilöauton eli 5 000 tonnin painoinen yksikkö muuntaa atomin halkeamisesta syntyvän lämmön käytännössä sähköksi.
Jättiläismäisellä laitteistolla yritetään myös rikkoa sähköntuotannon tehoennätyksiä. Siemens lupaa, että Olkiluodon turbiinigeneraattori jauhaa sähköä 1 600 megawatin teholla ja lähes 40 prosentin hyötysuhteella.
"Voimalatekniikka on viime vuosinakin kehittynyt, joten tehot kasvavat. Olkiluodon turbiiniyksiköllä voidaan kattaa 1,6 miljoonan asukkaan kaupungin koko energiatarve", lisäsi Rademacher.
Millimetreistä kiinni
Parhaillaan Siemensin Mulheimin tehtaalla kootaan jättiläislaitteen osasia ja tehdään alustavia testauksia. Laitteen palaset saapuvat tehtaalle alihankkijoilta ja muista Siemensin tehtaista eri puolilta maailmaa. Yhteensä urakkaan on jo kolmen vuoden ajan osallistunut 180 työntekijää.
Vaikka kyse on massiivisesta teräsrakennelmasta, sen eri komponenttien yhdistäminen vaatii tarkkuutta. Esimerkiksi turbiinissa höyryä ohjaavien satojen jopa kaksimetristen siipien kiinnittäminen on käsityötä.
"Kyse on jopa millimetrien tarkkuudesta. Tällä tehtaalla kaikki on kiinni työntekijöiden ammattitaidosta", korosti tuotantojohtaja Mattias Baca.
Viivästyksistä hyötyä
Viime viikolla turbiiniyksikön neljästä turbiinista ensimmäinen oli jo saatu pakettiin Suomeen laivausta varten. Vaikka ranskalaisen Arevan johtamat rakennustyöt Olkiluodossa ovat jo toista vuotta aikataulusta jäljessä, saksalaiset eivät ole hermostuneet.
"Viivästykset ovat meille hyvä asia. Olemme pystyneet panostamaan esimerkiksi laatutarkistuksiin eikä meille ole syntynyt tuotannon pullonkauloja", naurahti projektipäällikkö Rademacher.
Viimeisten turbiiniyksikön palasten pitäisi saapua Olkiluotoon ensi vuoden alkupuolella. Sen jälkeen rakennustyömaalla aloitetaan yksikön asennukset ja koeajot, joten toimintavalmiina laitteisto on vasta vuosien päästä.