Öl­jy­laut­ta ei vielä le­vin­nyt Ruis­sa­loon

Turussa Pansionlahdella ajelehtiva öljylautta ei toistaiseksi ole levinnyt Ruissalon rantaan.

Turussa Pansionlahdella ajelehtiva öljylautta ei toistaiseksi ole levinnyt Ruissalon rantaan. Ohut öljykalvo peittää koko Pansionlahden ja Pohjoissalmen, mutta sen ajautuminen Ruissaloon on estetty puomein.

Maanantai-iltana havaitun öljypäästön alkuperästä ei vieläkään tietoa. "Sen verran on selvinnyt, että öljy on jäteöljyä eikä raskasta polttoöljyä, kuten aluksi epäiltiin", kertoo palomestari Reijo Salminen Turun palolaitokselta.

Palolaitos jatkaa edelleen öljylautan puomittamista. Keräämään öljyä on päästy vasta satamassa laitureiden viereltä. Puhdistustyöt jatkuvat useita päiviä.

Tyyni sää helpotti torjuntatoimia aamupäivällä. Puolen vuorokauden sääennusteessa on kuitenkin lupailtu 5–9 metrin pohjoistuulta. Salmisen mukaan se vaikeuttaisi olennaisesti Ruissalon rantojen suojelua.

Salmisen mukaan mereen päässeen öljyn määrää on tässä vaiheessa vaikea arvioida.

Ilmoita asiavirheestä