"Olen syytön ja sillä sipuli"

Kolmoismurhasta syytetty espoolainen Nils Gustafsson on vakuuttunut syyttömyydestään. Hän kertoi aamupäivällä tiedotusvälineille antamassaan haastattelutuokiossa tietävänsä syyttömyytensä.

Kolmoismurhasta syytetty espoolainen Nils Gustafsson on vakuuttunut syyttömyydestään. Hän kertoi aamupäivällä tiedotusvälineille antamassaan haastattelutuokiossa tietävänsä syyttömyytensä, vaikka hänellä onkin aukkoja 45 vuoden takaisen surmayön muistikuvissa.

Gustafsson astui median eteen Espoon käräjäoikeudessa sen jälkeen, kun syytteet oli luettu ja hän oli kiistänyt ne. Gustafsson vastasi kaikkiaan yhdeksään eri kysymykseen, joista osa oli toimitettu hänelle etukäteen.

Surmaillasta hän kertoi muistavansa sen, että seurue meni nukkumaan ja toivotti toisilleen hyvää yötä.

- Sen jälkeen en muista, oliko keskiviikko vai torstai, kun heräsin sairaalassa.

Kysymykseen siitä, miten muistamaton Gustafsson voi olla varma syyttömyydestään, hän vastasi:

- Olen syytön ja sillä sipuli.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä