OKO Osuuspankkien Keskuspankki ja Baltian suurin pankkiryhmä Hansapank ovat sopineet pankkipalveluja koskevasta yhteistyöstä, OKO ilmoitti tiistaina. Sopimuksen pohjalta pankit tarjoavat toistensa henkilö- ja yritysasiakkaille palveluja omilla markkinoillaan.
Yhteistyö nopeuttaa OKO:n ja osuuspankkien maksupalveluja Suomen ja Baltian maiden välillä. Lisäksi rahoituspalvelut Baltiassa laajentuvat merkittävästi.
OKOn mukaan etenkin Viron pankkipalveluista on selvää kysyntää, koska suomalaiset pk-yritykset aloittavat kansainvälistymisen usein Baltian markkinoilta. Viroon on rekisteröity noin 1 500 yritystä, joissa on suomalaista pääomaa.
Sopimuksen toinen osapuoli Hansapank on Viron, Latvian ja Liettuan suurin pankkiryhmä, ja sillä on 2,9 miljoonaa asiakasta.