Obama re­pub­li­kaa­neil­le: Lo­pet­ta­kaa ki­ris­tys

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama vaati tiistaina republikaaneja lopettamaan uhkailun ja hyväksymään budjetin, jotta maan hallinto saadaan jälleen käyntiin.

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama vaati tiistaina republikaaneja lopettamaan uhkailun ja hyväksymään budjetin, jotta maan hallinto saadaan jälleen käyntiin.

Presidentti tähdensi, että kongressiedustajilla on kaksi perustehtävää: hyväksyä budjetti ja varmistaa, että Yhdysvallat pystyy maksamaan velkansa.

- Kongressin jäsenet eivät saa lunnaita vastineeksi siitä, että tekevät työnsä. Emme voi tehdä kiristyksestä demokratian osaa, se ei toimi niin. Eikä tämä koske vain minua, vaan myös seuraajaani, edustipa hän mitä puoluetta tahansa, Obama muistutti.

Obama varoitti myös, että jos päätöstä velkakaton nostamisesta ei saada aikaan ajoissa, seuraukset ovat vakavia. Velkakaton nostaminen on tehtävä viimeistään ensi viikon torstaina.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä