OAK kasvaa uuden kah­dek­san mil­joo­naa euroa mak­sa­neen ter­mi­naa­lin suo­jis­sa Orit­ka­ris­sa – kul­je­tus­alal­la val­lit­see nyt myö­tä­tuu­li

Oulun Autokuljetus Oy on tehnyt ison investoinnin suotuisaan aikaan, kun talouden mittarit näyttävät parempaan suuntaan.

Oulun Autokuljetus Oy:n toimitusjohtaja Jaana Kokko.
Oulun Autokuljetus Oy:n toimitusjohtaja Jaana Kokko.
Kuva: Pekka Peura

Oulun Autokuljetus Oy on tehnyt ison investoinnin suotuisaan aikaan, kun talouden mittarit näyttävät parempaan suuntaan. Oululainen, etenkin elintarvikkeita kuljettava yritys sijoitti noin kahdeksan miljoonaa euroa Oritkarissa uuteen terminaaliin, joka on valmistunut keväällä.

OAK:n uuden rakennuksen pinta-ala toimistotilat mukaan lukien on noin 4 200 neliömetriä. Uudessa terminaalissa on 2 700 neliötä kylmäterminaalia, 1 000 neliötä toimistotiloja ja noin 500 neliötä pakkastiloja.

Iso investointi uuteen rakennukseen oli toimitusjohtaja Jaana Kokon mukaan tarpeen.

– Onhan se aina tiukka paikka. Mutta elintarvikelogistiikka on tasaisempaa kuin kappaletavaralogistiikka. Ihmiset syövät kumminkin aina.

Uuden terminaalin vieressä sijaitsevassa vanhassa terminaalissa tavaran läpivirtaus ei ollut sujuvaa, vaan tavaroita jouduttiin kuljettelemaan huoneesta toiseen.

Uusi terminaali on läpivirtausterminaali. Runkolinjalla etelästä Ouluun kuormaa tuovat autot purkavat kuormat, jotka käsitellään ja lajitellaan terminaalin lähetysalueille, joista ne lähtevät jakeluautojen kuljetettaviksi yön aikana.

Kokon mukaan terminaali on hyvin ajan tasalla ympäristöasioissa.

Esimerkiksi kylmätilojen tarve on voitu pitää minimissä, koska läpivirtausterminaali mahdollistaa katkeamattoman kylmäketjun elintarvikkeille, ja välivarastointia tarvitaan vähän.

Pakastintilat on sijoitettu viileän tilan sisälle, mikä säästää merkittävästi energiaa. Prosessista tuleva hukkalämpö käytetään toimistotilojen lämmittämiseen ja loput lämmityksestä tulee maalämmöstä. Valaistus on tunnistimilla olevilla led-valaisimilla.

Paikka Oritkarissa sataman kupeessa on Kokon mukaan hyvä.

– Kyllähän Kempelekin tarjosi meille paikkaa. Me kuitenkin katsoimme, että satamaa tullaan kehittämään ja investoimaan, esimerkiksi väylää syvennetään. Me teemme maarakennustöitä satamalle. Meidän autot ajavat satama-alueelle puuta, lankkua ja paperia ja sellua satamasta Etelä-Suomeen.

Omia rekkoja OAK:lla ei ole. OAK on yrittäjäomisteinen yhtiö, jonka omistavat autoilijat.

OAK hoitaa myynnin ja markkinoinnin, ajojärjestelee asiakkaiden tilauksia ja välittää ne edelleen jäsenautoilijoille siten, että kuhunkin kuljetustehtävään pyritään käyttämään siihen parhaiten soveltuvaa kalustoa. OAK:lla on myös omaa maarakennusurakointia ja maa-ainesten myyntiä.

OAK:lla on itsellään 75 työntekijää. Tähän sisältyvät toimistoväen lisäksi esimerkiksi maarakennusurakointia vetävät työmaapäälliköt, koneenkuljettajia, ja rakennusmiehiä.

OAK:ssa on osakkaina vajaat 100 yrittäjää. Heillä on kullakin 1–12 autoa. Jos uusia yrittäjiä tarvitaan, OAK:n hallitus päättää asiasta.

Kesäkuussa julkistetun SKAL Kuljetusbarometrin mukaan alalla menee nyt hyvin. Huolenaiheitakin kuitenkin on.

Kokon mielestä tieverkon ongelmat ja epävarmuus kaluston mittojen muutoksista ovat pysäyttäneet investoinnit.

– Odotamme LVM:n päätöksiä uusista mitoista. Esityksen mukaan yhdistelmien suurin sallittu mitta kasvatettaisiin 34,5 metriin kun se nykyisin on 25,25.

– Pitkät yhdistelmät palvelisivat erinomaisesti juuri elintarvike­teol­lisuutta, sillä tuotteiden kuljetuksissa voidaan hyödyntää kasvavaa tilavuutta ilman että sallitut maksimikantavuudet tulevat vastaan.

OAK kuljettanut tavaraa jo 72 vuotta

Oulun Autokuljetus Oy (OAK) on perustettu vuonna 1946 eli 72 vuotta sitten. Yritys kuuluu Suomen 10 suurimman kuljetusyrityksen joukkoon.

Henkilökuntaa on 75. Osakasyrittäjiä on OAK:lla noin 100 ja heillä on kalustoa 200 autoa.

Autoilijat, kuljettajat ja henkilökunta muodostavat yhteensä noin 400 henkilön verkoston.

OAK:n liikevaihto oli viime vuonna 59,1 miljoonaa euroa, josta elintarvikelogistiikan osuus oli 54 prosenttia, säiliöliikenteen 5 prosenttia, maarakennuksen 14 prosenttia, maarakennusurakoinnin 4 prosenttia, nosturi- ja vaihtolavapalveluiden osuus oli 6 prosenttia ja muiden töiden osuus oli 17 prosenttia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä