Pääkirjoitus

Ny­ky­ajan or­ja­kaup­pa on to­del­li­suut­ta myös Poh­jois-Suo­mes­sa

Pohjois-Suomessa on taas noussut esiin epäilyjä ihmiskaupasta. Heikossa asemassa olevien hyväksikäyttö on mitä halveksuttavinta. Ilmiön kitkemiseksi tarvitaan tehokkaampia viranomaistoimia ja kansalaisten valppautta.

Ihmiskauppa voi kuulostaa teemalta, joka ei kosketa Suomea, ei ainakaan omia kotinurkkia. Tuoreet uutiset osoittavat kuitenkin, että nykyajan orjuudeksi kutsuttu ilmiö on todellisuutta Pohjois-Suomessakin.

Muutaman päivän takaisen uutisen mukaan Kainuussa toimivan parturiyrittäjän epäillään palkanneen entisestä kotimaastaan työntekijöitä ja kohdelleen heitä lainvastaisesti. Poliisi epäilee yrittäjää ihmiskaupan ohella muun muassa kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä.

Kalevan mukaan Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa on vahvoja ihmiskauppaepäilyjä kivenlouhintatöissä. Ulkomaisen työväen työturvallisuudessa on ollut ongelmia. Asuinolot ovat olleet ala-arvoiset.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut