Nuorten al­ko­ho­lin­käyt­tö vä­hen­ty­nyt, kan­na­bik­sen käyttö li­sään­ty­nyt

Valtaosa nuorista on tyytyväisiä elämäänsä ja terveydentilaansa.

-
Kuva: Marjaana Malkamäki

Nuorten tupakointi ja viikoittainen alkoholinkäyttö ovat vähentyneet. Samalla kannabiksen käyttö erityisesti nuorten miesten keskuudessa on lisääntynyt.

Omien vanhempien alkoholinkäyttö haittaa puolestaan joka neljännen suomalaisnuoren elämää.

Asiat tulevat ilmi Suomen Nuorioyhteistyö Allianssin kokoamasta aineistosta.

Valtaosa nuorista on tyytyväisiä elämäänsä. Työtä arvostetaan ja siihen ollaan valmiita sitoutumaan. K

uitenkin viime vuonna jäi joka päivä neljä nuorta eläkkeelle mielenterveysongelmien takia. Mielenterveysongelmat ovat muutenkin kasvussa.

Yli 80 prosenttia suomalaisnuorista arvioi kuitenkin terveydentilansa hyväksi.

Kahtiajako yhä selvempi

Vaikka suurin osa nuorista voi entistä paremmin, osalla nuorista menee aiempaa huonommin.

Lähes puolet nuorista kertoo, että tapaa ystäviään päivittäin. Peruskoulua käyvistä pojista 12 prosentilla ja tytöistä 6 prosentilla ei kuitenkaan ole yhtään läheistä ystävää.

"Nuorille hyvinvointi tarkoittaa, että on ystäviä. Vastaavasti pahoinvointi liitetään yksinäisyyteen", toteaa Allianssin puheenjohtaja Hanna-Mari Manninen.

Allianssin puheenjohtaja Hanna-Mari Manninen sanoo tiedotteessaan, että nuorten keskuudessa on vahvoja merkkejä ylisukupolvisesta syrjäytymisestä ja köyhyyden periytymisestä.

Mannisen muistuttaa, että ennaltaehkäisevä työ tulee aina halvemmaksi kuin korjaava työ.

Tällä hetkellä tarpeeksi lääkäreitä on vain neljässä prosentissa kouluista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä