Nuo­ri­so­voi­mal­la ham­pu­ri­lai­sia

Hampurilaisravintolat ovat nuorten ihmisten työpaikkoja. Henkilökuntaa ei ole vaikea saada ainakaan Pohjois-Suomessa. Yrittäjä Tapio Äijälä kertoo jättäneensä jokin aika sitten työvoimapalvelun sivuille rekrytointi-ilmoituksen. Hakemuksia tulee hänen mukaansa kymmeniä päivittäin. Kaikki työntekijät ovat osa-aikaisia.

Tiivis työtahti. Vuoropäällikkö Rea Hallvarin mukaan työ ei ole rankkaa, koska porukka taitaa tiimityön.
Tiivis työtahti. Vuoropäällikkö Rea Hallvarin mukaan työ ei ole rankkaa, koska porukka taitaa tiimityön.

Hampurilaisravintolat ovat nuorten ihmisten työpaikkoja. Henkilökuntaa ei ole vaikea saada ainakaan Pohjois-Suomessa. Yrittäjä Tapio Äijälä kertoo jättäneensä jokin aika sitten työvoimapalvelun sivuille rekrytointi-ilmoituksen. Hakemuksia tulee hänen mukaansa kymmeniä päivittäin.

Kaikki työntekijät ovat osa-aikaisia. "Monelle tämä on opiskelun oheen hyvä tulonlähde. Me maksamme työehtosopimuksen mukaista palkkaa, joka ei ole tänä päivänä hirveän pieni. Palkat ovat lähes tuplaantuneet vuodesta 1997. Päällikkötason henkilöitä on kiinteällä kuukausipalkalla."

Työskentelyjakson pituus vaihtelee Äijälän mukaan kovastikin. "On minulla työntekijöitä, jotka ovat olleet töissä yli viisi vuotta."

Yhtiössä on oma koulutusjärjestelmä. Kaikille opetetaan kaikki tehtävät, mutta on mahdollisuus erikoistua. "Kaikki johtotason ihmisetkin ovat käyneet saman ryhmähaastattelun ja lähteneet käsienpesukoulutuksesta eteenpäin. Jotkut ovat nousseet organisaation pääjohtajiksi saakka", Äijälä sanoo.

Rotuaarin ravintolan vuoropäällikkö Rea Hallvar sanoo ravintolan hälinässä, että työ hampurilaisten seassa on ajoittain kiireistä, mutta siitä selviää tiimityöllä. Nuorimmat työkavereista ovat 18-vuotiaita, Hallvar itse on muutaman vuoden päälle 20-vuotias.

Yksi ravintola työllistää keskimäärin 35 henkeä. Työntekijät ovat miehiä ja naisia, keski-ikä on Tapio Äijälän ravintoloissa noin 22 vuotta. 40-vuotias Äijälä on itse joukon vanhin.

Ilmoita asiavirheestä