Pääkirjoitus

Nuoret opas­ta­mal­la ojen­nuk­seen

Liikenne- ja viestintäministeriö selvittää parhaillaan, kuinka liikenteessä kasvaneen välinpitämättömyyden aiheuttamia vakavia onnettomuuksia voitaisiin vähentä

Liikenne- ja viestintäministeriö selvittää parhaillaan, kuinka liikenteessä kasvaneen välinpitämättömyyden aiheuttamia vakavia onnettomuuksia voitaisiin vähentää. Poliisin eri puolilla maata, muun muassa Oulun seudulla mittaamat tolkuttomat ylinopeudet kertovat, että täydellinen hälläväliä-tyyli on yleistynyt.

Piittaamattomuus omasta, mutta erityisesti kanssaihmisen turvallisuudesta on valitettavasti yleisintä nuorten kuljettajien parissa. Tutkimusten mukaan vastikään ajoluvan saaneilla on varttuneempia kuljettajia selkeästi suurempi riski joutua onnettomuuteen. Valitettavan usein välinpitämättömistä asenteista kertova kaahailu johtaa vakavimpiin turmiin. Viime vuonna liikenteessä kuolleista neljäsosa oli nuoria. Tänä vuonna tilanne on edelleen huonontunut.

Suomalaisenliikennekulttuurin löystyminen on niin ilmeistä, että keinoja hyvän ja huomaavaisen liikennekäyttäytymisen palauttamiseksi on etsittävä kaikin keinoin.

On tavallaan hämmentävää, että ensimmäiset viranomaistoimet nopeasti yleistyneen hälläväliä-menon kitkemiseksi joudutaan ehkä suuntaamaan nuoriin kuljettajiin. Väistämättä tulee eteen kysymys, täyttääkö nykyinen autokouluopetus sille nyky-Suomessa asetettavat laatuvaatimukset. Kysymys on aiheellinen, sillä juuri ajokorttinsa saaneet kuljettajat osoittautuvat alkuunsa vaikeaksi riskiryhmäksi liikenteessä.

Mutta myös jo liikenteessä rutinoituneet varttuneet autoilijat saavat kernaasti mennä itseensä. Voimakkaasti viime vuosina kasvanut liikenne edellyttää kasvavasti yhteispeliä, jossa jokaisen liikkujan käyttäytymisellä ja asenteilla on merkityksensä. Esimerkiksi edelleen valitettavan yleinen nuiva suhtautuminen itseään ohittavaan ajoneuvoon aiheuttaa tunnetusti tarpeettomia vaaratilanteita.

Mutta tehokkainkaan valistus ei taida riittää korjaamaan asenteita. Siksi ainakin ilmeisen tahallisiin liikennerikkomuksiin on ryhdyttävä puuttumaan nykyistä hanakammin ja ehkä nykyistä vaikuttavimmin rangaistuksin.

Perusteltuja nykyistä terävämmät keinot ovat siksi, ettei piittaamattomuus pääsisi kasvamaan hallitsevaksi osaksi suomalaista liikennekulttuuria. On uskottava, että poliisin asiallinen puhuttelu, yleistyvä ja näkyvä liikennevalvonta sekä nopea puuttuminen rikkeisiin kyllä tehoaa. Mutta jos tarvitaan tehokkaampia keinoja, poliisin on päästävä määräämään nykyisiä muutaman viikon pituisia pitempiä ajokieltoja. Kun ajokortti joutuu hyllylle pidemmäksi ajaksi, on enemmän aikaa ajatella.

paakirjoitus@kaleva.fi