Nuoli osuu tauluun Rak­si­las­sa

Hietasaaressa on alkuviikon ajan kilpailtu jousiammunnan EM-kisoissa. Mukana kisaa noin 300 ampujaa 36 eri maasta. Tänään ammutaan Raksilassa.

Hietasaaressa on alkuviikon ajan kilpailtu jousiammunnan EM-kisoissa. Mukana kisaa noin 300 ampujaa 36 eri maasta.

Kisojen ensimmäiset päivät on kilpailtu Hietasaaren jousiammuntaradalla. Perjantaina joukkuekilpailut ja lauantaina henkilökohtaiset finaalit ammutaan Raksilan pesäpallostadionilla.

EM-kisoissa kilpaillaan kahdessa lajissa, tähtäin- ja taljajousessa. Suomen joukkue on asettanut kotikisoissa tavoitteekseen kaksi mitalia.

Suomen jousiammunan keulakuva on viime vuosikymmenen ajan ollut kemiläinen Jari Lipponen. 29-vuotias Pohjan Jousen edustaja on saavuttanut urallaan neljä arvokisamitalia. Vuoden 1994 EM-kisoissa Lipponen voitti sekä joukkue- että henkilökohtaisen kilpailun.

Oulun EM-radalla Lipposen tavoitteena on pistesijan saavuttaminen eli pääsy kahdeksan parhaan joukkoon. Kaikkiaan Pohjois-Suomesta on Oulun kisoissa kuusi edustajaa. Lipposen lisäksi Pohjan Jousesta ovat mukana Mari Piuva sekä talja-ampujat Eero Kauppila ja Jouko Simula. Miesten tähtäinjouseen osallistuvat Kajaanin Jousen veljekset Paavo ja Antti Pietikäinen.

KATSO VIDEO

[HIDAS YHTEYS] [NOPEA YHTEYS] [WINMEDIA]

LUE LISÄÄ KALEVA.PLUSSASTA:

Lipponen putosi jatkosta

Suomen naiset kahdeksan parhaan joukkoon

Ilmoita asiavirheestä