Sunnuntaina vietettiin ensimmäistä adventtipyhää, josta joulun aika alkaa.
Miten ensimmäinen adventtikirkko onnistui, kirkkoherra, tuomiorovasti Matti Pikkarainen Oulun tuomiokirkkoseurakunnasta?
"Tuomiokirkossa oli adventtisunnuntain jumalanpalveluksessa kaikkiaan toistatuhatta ihmistä. Tavalliseen sunnuntaihin verrattuna määrä on nelinkertainen. Tänä vuonna kävijöitä oli myös viime vuotta enemmän, sillä vuosi sitten ensimmäisenä adventtina tuomiokirkossa kävi reilut 700 ihmistä."
Adventti on noussut viime vuosina yhdeksi suosituimmaksi kirkkopyhäksi, mistä tämä kasvu kertoo?
"Sepä onkin mielenkiintoinen kysymys. Ehkä kyse on elämän perusasioista ja tunteista, joiden kautta nousee Jumalan kohtaamisen merkitys. Me suomalaisethan emme ole kovia näistä asioista puhumaan, mutta juhlahetkinä pysähdytään sanan äärellä."
Voisiko suosiota lisätä tämän hetkinen taloudellinen epävarmuus?
"Sitä olemme kirkossa pohtineet. Kun tasapaino järkkyi 1990-luvun lamassa, ihmisten ja kirkon suhde läheni. Varmaan tässä on sitä samaa. Kaiken epävarmuuden keskellä haetaan jotain pysyvää, joka antaa toivoa. Samalla elämän mittapuut menevät oikeaan järjestykseen, jossa on muitakin arvoja kuin talous."
Mitä te kirkossa teette, että ihmiset löytäisivät kirkon myös joulun jälkeen?
"Tämähän on keskeisin tavoitteemme, että voisimme muuttaa ihmisten mielikuvaa kirkosta ja sen sanomasta sellaiseksi, että ihmisten sydämiin syttyisi halu tulla tänne. Haluamme madaltaa kynnyksen mahdollisimman matalaksi. Yksi esimerkki on tästä tuomiokirkon kryptan avaaminen ihmisille ja erilaisille tilaisuuksille. Krypta on vetänyt puoleensa paljon sellaisia ihmisiä, jotka eivät muuten käy kirkoissa."
Millaisen hien joulun aika nostaa papin otsalle?
"Töitä tehdään urakalla. Tänäänkin hikeä piti kun jaoimme ehtoollista, mutta se on positiivista hikeä. Joulun aikaan vähennämme hallinnollisia rutiineja ja keskitymme ydintehtäviin."