Norwegianin Suomessa toimivat vuokralentäjät ovat perustaneet oman ammattiyhdistyksen. Sen on määrä avata keskusteluyhteys halpalentoyhtiöön, jonka koneita he lentävät.
Yksityisalojen esimiehet ja asiantuntijat YTY:stä kerrotaan, että Norwegian Air Shuttlella lentää Suomesta eri kohteisiin noin 60 lentäjää. He ovat työsuhteessa virolaiseen vuokratyöyhtiöön.
Tällä haavaa alle puolet lentäjistä kuuluu uuteen ammattiyhdistykseen. Se on puolestaan hakenut akavalaisen YTY:n jäsenyyttä.
YTY:n toiminnanjohtajan Jaakko Kiisken mukaan tavoitteena on, että noudatetaan Suomen lakeja, kun tehdään työtä Suomessa.
– Yleinen tavoite on, että lentoyhtiön lentokonetta lentäisi työntekijä eikä vuokratyöläinen, Kiiski sanoo.
Uuden yhdistyksen hallituksessa ei ainakaan aluksi ole mukana Norwegianin koneilla lentäviä lentäjiä. Kiiski kertoo, että he pelkäävät työsuhteensa jatkuvuuden puolesta.