Norjan Lappi au­tioi­tuu

Norjalaiset ovat huolissaan Pohjois-Ruijan tyhjenemisestä, Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoo. Maan tilastokeskuksen mukaan läänin väestö puolittuu viidessäkymmenessä vuodessa. Suunta on sama myös Suomessa.

Norjalaiset ovat huolissaan Pohjois-Ruijan tyhjenemisestä, Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoo. Maan tilastokeskuksen mukaan läänin väestö puolittuu viidessäkymmenessä vuodessa. Suunta on sama myös Suomessa.

Suomen Lapin ja Jäämeren välissä sijaitseva 73 000 asukkaan Pohjois-Ruija on harvaan asuttua seutua, joka elää kalateollisuudesta. Norjan tilastokeskuksen tutkijan Lars Östbyn mukaan väkiluku on ollut laskussa jo pitkään.

Ratkaisuiksi on ehdotettu lapsilisän korottamista ja suurempia opintolainoja, jotka houkuttelisivat pohjoisen kuntiin nuoria perheitä.

Pohjois-Ruijaa mainostetaan norjalaisille luontoharrastusten ja ulkoilun luvattuna maana. Koskematon ympäristö ei kuitenkaan riitä pitämään alueen nuoria kotikunnissaan: etelän kaupungit vetävät puoleensa etenkin nuoria naisia. Samalla esimerkiksi kalateollisuuden työpaikat vähenevät.

Suomessa Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi Sallan asukasluku laskee kolmessakymmenessä vuodessa noin viidestätuhannesta reiluun kolmeentuhanteen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä