Nordea kertoi keskiviikkoisen tulosjulkistuksensa yhteydessä myös investoivansa sata miljoonaa euroa uusien digitaalisten palvelujen kehittämiseen.
Nordean Suomen vähittäispankin johtaja Topi Manner kertoo, että konsernitason investointi synnyttää 200 uutta työpaikkaa, joista 120 tulee digitaalisten palvelujen kehittämiskeskuksiin Oulussa ja Helsingissä.
– Rekrytointi on osin alkanut ja nimenomaan Oulussa. Kevään aikana edetään rekrytoinneissa laajemmin nopealla tahdilla, Manner sanoo.
Mannerin mukaan palkattavat työntekijät tekevät henkilö- ja yritysasiakkaille digitaalisia palveluja ja erityisesti mobiilipalveluja. Ensimmäiset uudet tuotteet lanseerataan jo tämän vuoden loppupuolella.
Mannerin mukaan Ouluun ja Helsinkiin panostaminen merkitsee sitä, että Suomella on jatkossa merkittävä rooli Nordeassa digipalvelujen kehittämisessä.
– Oulu ja Helsinki ovat kilpailukykyisiä digitaalisten palvelun kehittäjäkeskuksia pohjoismaisessa katsannossa. Molemmissa kaupungeissa on osaavaa työvoimaa kohtuullisen kilpailukykyiseen hintaan.
Topi Manner kertoo Nordean digitaalisten palvelujen kehittämissuunnitelmista Nordean julkaisemalla videolla: