Nokian vä­li­ra­port­ti sysäsi Hel­sin­gin pörssin sy­vem­min mii­nuk­sel­le

Nokian antama väliraportti tulosnäkymistään sysäsi Helsingin pörssin entistä syvemmin miinukselle. Kello 12.30 yleistä kurssikehitystä kuvaava Hex-indeksi oli 1,9 prosenttia miinuksella 5 776,71 pisteessä.

Nokian antama väliraportti tulosnäkymistään sysäsi Helsingin pörssin entistä syvemmin miinukselle. Kello 12.30 yleistä kurssikehitystä kuvaava Hex-indeksi oli 1,9 prosenttia miinuksella 5 776,71 pisteessä.

Nokian kurssi laski väliraportin jälkeen vajaat neljä prosenttia 12,80 euroon. Nokia veti perässään alamäkeen myös matkapuhelinten muoviosia valmistavat Perlos- ja Eimo-yhtiöt, joiden kurssit putosivat 6,3 ja 4,7 prosenttia.

Nokian ja sen alihankkijoiden lisäksi miinuksella olivat tiistaina puoleltapäivin myös muun muassa Jippii Group, jonka osakekurssi oli 10,7 prosenttia miinuksella, sekä TJ Group, joka oli menettänyt arvostaan 5,9 prosenttia.

SanomaWSOY menetti aamukaupassa arvostaan 5,2 prosenttia ja Nokian piskuinen kilpakumppani Benefon 4,8 prosenttia.

Suurimpien nousijoiden listalle ei tiistaina puoliltapäivin kovin suuria pörssinimiä mahtunut.

Kaikki keskeiset toimialat olivat puolenpäivän jälkeen miinuksella, vähiten metsäteollisuus, jonka osakekurssit olivat laskeneet keskimäärin 0,1 prosenttia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä