Nokian kamera- ja kuvaguru Damian Dinning lähtee yhtiöstä henkilökohtaisten syiden vuoksi. Aiemmin Minoltalla ja Eastman Kodakilla työskennellyt Dinning vastasi Nokialla älypuhelinten kamerateknologian kehittämisestä.
Dinning teki myös tiivistä yhteistyötä Microsoftin kanssa Windows Phone -käyttöjärjestelmän osalta.
Nokialle kamerakännykät ovat olleet tärkeysjärjestyksessä korkealla. Yhtiö on tehnyt useita satsauksia kamerateknologiansa kehittämiseen muun muassa ottamalla käyttöön Carl Zeissin linssejä ja kehittämällä 41-megapikselisen kameran 808 PureView -puhelimeen.
Toisaalta Nokia joutui noloon tilanteeseen kun sen Lumia 920 -puhelimen mainoskuvat paljastuivatkin digitaalisella järjestelmäkameralla kuvatuiksi. Dinningin lähdön ei kuitenkaan tiedetä liittyvän Lumia-sotkuun.
Dinning ilmoitti lähtemisestään sen jälkeen, kun Nokia kertoi siirtävänsä useita avainrooleja Suomeen Iso-Britanniasta. Dinningin lähdön syystä ei ole sen tarkempaa tietoa, tosin hän kertoo Twitterissä odottavansa innolla joulukuun 10. päivää.
Dinningin seuraajaa ei vielä tiedetä.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Amateur Photographer -lehti.