Nokia perustaa Intiaan operointikeskuksen, jonka avulla yhtiö hoitaa operaattoreiden Aasiassa, Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa sijaitsevia matkapuhelinverkkoja. Noin sata ihmistä työllistävä keskus aloittaa vuoden loppuun mennessä. Nokia kertoo tarkan sijainnin myöhemmin.
Palveluliiketoiminta on yksi Nokian kasvualueista. Yhtiö on tehnyt verkkojen operoinnista sopimuksen 34 asiakkaan kanssa 28 maassa. Ulkoistamalla verkkojen käytön Nokialle operaattorit pystyvät keskittymään omaan ydinliiketoimintaansa eli palveluiden tarjoamiseen asiakkailleen.
Nokialla on jo rakenteilla uusi matkapuhelin- ja verkkolaitetehdas Chennaihin Intian eteläosaan.
Myös Nokian amerikkalainen kilpailija Motorola on liikkeellä Intiassa. Motorolan pääjohtaja Edward Zander kertoi Delhissä, että se harkitsee puhelinvaihteiden valmistuksen aloittamista Intiassa.
Motorola tuo myös Intian markkinoille kolme uutta halpakännykkää taistellakseen markkinaosuuksista Nokian kanssa.