Nokia veti koko pörssin nousuun

Nokian kurssi parani tiistaina Helsingin pörssissä melkein viisi prosenttia 28,79 euroon, kun yhtiö ilmoitti yltävänsä loppuvuoden tavoitteisiin.

Nokian kurssi parani tiistaina Helsingin pörssissä melkein viisi prosenttia 28,79 euroon, kun yhtiö ilmoitti yltävänsä loppuvuoden tavoitteisiin. Nokian vetoavulla myös Hex-indeksi päätyi 3,21 prosenttia plussalle 8 763,47 pisteeseen.

Muihin yhtiöihin Nokia-huuma ei kuitenkaan juuri tarttunut, sillä Nokian painoarvosta rajoitettu portfolioindeksi päätyi vain 0,78 prosenttia plussalle. Vaihtoa kertyi päiväkaupan aikana noin 970 miljoonaa euroa.

Nousijoitten listalla kurssejaan parantelivat viitisen prosenttia muun muassa HK Ruokatalo, Hackman, Wecan Electronics ja Done, laskijoitten listan kärjessä olivat Stromsdal ja Polar.

Tele- ja elektroniikkasektori ylsi Nokian tahdissa 4,65 prosentin nousuun. Muista keskeisistä toimialoista sekä metsä- että metalliyhtiöiden kurssit tulivat keskimäärin noin 0,3 prosenttia alaspäin. Pankki- ja rahoitussektori oli pienessä, 0,12 prosentin nousussa.

Ilmoita asiavirheestä