Nokian Edge-valmiuksinen 1900 MHz:n radioverkko mahdollistaa AT&T Wireless –operaattorin asiakkaille multimediaviestit sekä nopeat langattoman internetin palvelut USA:ssa jopa 473 kilobitin sekuntinopeudella.
Nokia toimittaa AT&T:lle EDGE valmiuksisia UltraSite –tukiasemia, jotka tukevat GSM-, High Speed Data-, GPRS- ja EDGE (Enhance Data Rates for Global Evolution) -teknologioita. EDGE on radioverkkoteknologia, joka tuo lisäkapasiteettia data- ja ääniverkkoihin ja jossa datasiirron nopeus voi olla jopa 473 kbps.
Verkon laajennus kattaa AT&T:n äskettäin hankkiman tytäryhtiön Telecorpin operoimat alueet - Alabaman, Iowan, Kentuckyn, Louisianan, Missisippin, Ohion, Virginian, Wisconsinin, USA:n Neitsytsaaret ja Puerto Ricon.
AT&T on USA:n suurin matkapuhelinoperaattori. Yhtiöllä on yli 19,5 miljoonaa asiakasta ja sen liikevaihto oli vuonna 2001 yli 13,6 miljardia US dollaria.