Nokia myi ar­vo-osuuk­sik­si muut­ta­mat­to­mat osak­keet

Nokia on kevään aikana myynyt ne yhtiön osakkeet, joita ei ole vielä muutettu arvo-osuuksiksi ja joiden omistajat eivät ole tiedossa.

Nokia on kevään aikana myynyt ne yhtiön osakkeet, joita ei ole vielä muutettu arvo-osuuksiksi ja joiden omistajat eivät ole tiedossa. Myytyjen osakkeiden määrää tai niistä kertynyttä summaa Nokiasta ei kuitenkaan kerrota.

"Alun perin osakkeita oli vajaat 1,5 miljoonaa kappaletta, mutta merkittävä osa niistä muutettiin arvo-osuuksiksi sen jälkeen, kun myyntiaikeesta runsas vuosi sitten ilmoitettiin Virallisessa lehdessä", johtaja Maija Tommila Nokian viestinnästä sanoo.

Perinteisten paperiosakkeiden omistajilla on nyt vielä kymmenen vuotta aikaa perätä osakekirjan esittämällä osuuttaan myyntituotoista, ennen kuin ne siirtyvät Nokian omistukseen. Nokia sai pistää osakkeet myyntiin aikaisintaan huhtikuun 20. päivänä, minkä jälkeen yhtiön osakekurssi on liikkunut noin 25-38 euron haarukassa.

Ilmoita asiavirheestä