Nokia on pilkkonut massiivisen matkapuhelinyksikkönsä yhdeksään eri tulosyksikköön, joilla kaikilla on oma kehityksensä ja markkinointinsa, kirjoittaa amerikkalainen BusinessWeek-lehti alkuviikosta ilmestyneen numeronsa kansikuvajutussa.
Lehden mukaan 21,5 miljardin euron matkapuhelinyksikön hajauttamiseen sisältyy riski, että se voisi hidastaa 53 000 työntekijän yhtiön toimintaa. Mini-Nokioiden perustamista kuvaillaankin melko dramaattiseksi vedoksi yritykselle, jolla kuitenkin on selkeä johtoasema.
Nokian pääjohtaja Jorma Ollila uskoo kuitenkin, että toukokuun alussa toteutetulla uudistuksella on päinvastainen vaikutus.
”Me ennakoimme todellisen vaaran olevan siinä, että olemme liian suuri. Halusimme pilkkoa yhtiön mielekkäällä tavalla, jotta voisimme säilyttää sen yrittäjyyden voiman, joka meillä oli 90-luvulla”, Ollila sanoi BusinessWeekille.
Yhdeksän uuden yksikön joukossa on esimerkiksi graafinen kuvapuhelinyksikkö ja kehitysmaille suunniteltujen edullisten puhelinten yksikkö. Omat yksikkönsä ovat myös Pohjois- ja Etelä-Amerikassa yleisillä tdma- ja cdma-teknologioilla.
”Kaksi kahdeksasta tuotepohjaisesta yksiköstä on teknologiapohjaisia. Muut ovat tuotelähtöisiä”, kertoi viestintäjohtaja Tapio Hedman Nokia Mobile Phonesilta STT:lle.
Lista kahdeksasta tuotepohjaisesta yksiköstä perustuu Nokian viimeviikkoiseen sijoittajatapahtumaan.
Hänen mukaansa kahdeksan tuotepohjaista yksikköä kuuluu yhteen kokonaisuuteen, josta vastaa Anssi Vanjoki. Yhdeksäs yksikkö on Club Nokiaa pyörittävä palveluyksikkö, jota johtaa suoraan koko matkapuhelinryhmän liiketoiminnasta vastaava Matti Alahuhta.
BusinessWeek arvioi, että Nokia organisaatiomuutos herättää kiinnostusta koko alalla.
”Kaikki Nokian kilpailijat katsovat kokeilua uteliaisuuden ja pelon sekaisin tuntein. Jos se toimii, ryntäys matkimaan sitä tulee olemaan nopea ja massiivinen. Jos ei – no, Nokian täytyy tehdä yhä enemmän työtä pysyäkseen huipulla”, lehti kirjoittaa.