Nivalan Uikko avataan avataan lop­piai­sen jälkeen

Uikoksi ristityn Nivalan uuden uimahallin koekäyttö aloitetaan jo torstaina, mutta yleisölle halli avataan vasta loppiaisen jälkeen.

Uikoksi ristityn Nivalan uuden uimahallin koekäyttö aloitetaan jo torstaina, mutta yleisölle halli avataan vasta loppiaisen jälkeen. Hallissa tehdään parhaillaan Nivalan liikuntakeskuksen toimitusjohtajan, Pekka Niemelän mukaan vaativia viimeistelytöitä.

Uikkoa koekäyttämään pääsevät koululaisryhmät. Koekäytölle on varattu aikaa noin kolme viikkoa.

Alunperin halli oli tarkoitus avata elokuun alkupuolella, mutta täytetyn altaan kaakeleiden saumoissa havaittiin kellastumista ja ongelma oli poistettava. Korjaustöiden jälkeinen vastaanottotarkastus pidettiin maanantaina. Lopullisen luvan hallin avaamiseen yleisölle antaa terveystarkastaja.

Kävijöitä uimahalliin odotetaan noin 66 000 vuodessa. Se tarkoittaa kuutta käyntiä jokaiselta nivalalaiselta vuodessa.

Ilmoita asiavirheestä