Nikula: Kai­kil­la nai­sil­la oikeus he­del­möi­tys­hoi­toon

Oikeuskansleri Paavo Nikula on vahvasti sitä mieltä, että yksinäisille naisille pitää antaa oikeus hedelmöityshoitoihin.

Oikeuskansleri Paavo Nikula on vahvasti sitä mieltä, että yksinäisille naisille pitää antaa oikeus hedelmöityshoitoihin. Nikulan mukaan on erikoista, että yksinäinen nainen voi halutessaan hoitaa hedelmöityksen luonnollisin keinoin, mutta kliinisissä tiloissa kumihansikkaat kädessä se ei käy päinsä.

Sunnuntain Aamulehdessä ja Turun Sanomissa haastateltu Nikula kuitenkin myöntää, että hänellä ei ole tässä asiassa paljon puhevaltaa. Pitkään kiisteltyä lakia hedelmöityshoidoista odotetaan pian eduskuntaan.

Aamulehden ja Turun sanomien haastattelussa oikeuskansleri moittii kirkkoa aikeista, joiden mukaan se aikoisi kieltää omien työntekijöidensä lesbo- ja homoparien rekisteröinnin. Nikulan mukaan perustuslaki tuskin sallii moisen kiellon.

Ilmoita asiavirheestä