Nii­nis­tö va­roit­te­li ta­lous­kas­vun hii­pu­mi­ses­ta

Valtiovarainministeri Sauli Niinistö (kok.

Valtiovarainministeri Sauli Niinistö (kok.) kantoi huolta talouskasvun hiipumisesta, kun hän tapasi tärkeimpien etujärjestöjen johtajia ennen hallituksen budjettineuvottelujen alkua torstaina aamupäivällä.

Niinistön kerrottiin varoitelleen, että suhdanneongelmat voivat olla pitempiaikaisia kuin ehkä nyt arvioidaan, ja se heijastuu myös valtiontalouteen.

"Selvä viesti oli, että epävarmuuden aika on lisääntymässä", Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää (sd.) kertoi.

Palkansaajajärjestöjen johtajat poistuivat talousneuvoston kokouksesta luottaen siihen, että hallitus ei tee nyt mitään päätöksiä ansiosidonnaisen työttömyysturvan tai eläkejärjestelmien muutoksista.

"Uskon vielä siihen, että hallitus ei lähde käsittelemään mitään irrallisia palasia työttömyysturvasta eikä toivon mukaan myöskään eläkeasioista. Tällainen henki siinä oli", SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalainen (sd.) sanoi.

Ihalainen viittasi erityisesti pääministeri Paavo Lipposen (sd.) puheenvuoroihin. "Pääministeri korosti, että näitä asioita on järkevä valmistella kolmikantaisesti, se oli minusta rauhoittavaa." Hallituksen odotetaankin vain kiirehtivän muutoksia pohjustavaa valmistelutyötä, ja se sopii palkansaajajärjestöille.

Niinistö ei kertoman mukaan kommentoinut millään tavalla sitä tylyä arvostelua, jota hänen työttömyysturvaehdotuksensa ovat palkansaajapuolella nostattaneet.

Hallistus aloittaa torstaina budjettineuvottelut. Lue lisää Kaleva.plussasta kello 3.21.

Ilmoita asiavirheestä