Kokoomuksen presidenttiehdokas Sauli Niinistö suomii puhemies Paavo Lipposta (sd.) siitä, että tämä on pysynyt vaiti eduskuntaa ravistelleessa perustuslakikiistassa.
- Puhemies ei puolustanut sanallakaan perustuslakivaliokuntaa silloin, kun sen väitettiin tietoisesti tulkitsevan perustuslakia väärin. Isännän olisi pitänyt pitää huolta talonsa maineesta, Niinistö sanoo Väli-Suomen sanomalehdissä.
Niinistön mielestä perustuslakivaliokunnan mielipide on yhtä kuin eduskunnan mielipide. Hän sanoo, ettei muista, että valiokunta olisi koskaan aiemmin joutunut yhtä kovaan syyteryöppyyn.
- Kiista jätti murtumia perustuslaillisuuteen. Puhemiehen ei ole vieläkään myöhäistä esittää kantaansa, Niinistö toteaa sanomalehdissä.