Valtiovarainministeri Sauli Niinistö (kok.) ei aio ryhtyä taivuttelemaan norjalaisia poliitikkoja suopeiksi Sammon aikeille ostaa sikäläinen vakuutusyhtiö Storebrand. "En ole ajatellut ainakaan itse olla yhteyksissä kollegaani Norjaan", Niinistö sanoi tiistaina Helsingissä.
Norjan valtiovarainministeri Karl Eirik Schjott-Pedersen on suhtautunut kielteisesti Storebrandin myyntiin suomalaiselle Sammolle. Ministerin mukaan Storebrandin omistajien olisi otettava huomioon poliittiset signaalit ja estettävä kauppa.
Niinistö sanoi, että hänen on vaikea kokea Sampo-yhtiön strategiaa millään tavalla poliittiseksi. Se on elinkeinotoimintaa. Niinistö sanoi todenneensa, että Suomen valtiolla osakkeenomistajana ei ole mitään sitä vastaan, jos Sampoon ilmaantuu norjalaisia omistajia, tosin tässä tapauksessa aika pienessä mittakaavassa.