Nie­mi­nen pelasi tur­nauk­sen parasta peliään

Jarkko Nieminen eteni perjantaina Tampereen tennisturnauksen kaksinpelissä välieriin. Maailmanlistalla 39. sijalla oleva suomalainen pudotti puolivälierässä venäläisen Dimitri Vlasovin jatkosta 6-2, 6-3.

Jarkko Nieminen eteni perjantaina Tampereen tennisturnauksen kaksinpelissä välieriin. Maailmanlistalla 39. sijalla oleva suomalainen pudotti puolivälierässä venäläisen Dimitri Vlasovin jatkosta 6-2, 6-3.

Lauantain välieräottelussa turnauksen ykkössijoitettu Nieminen kohtaa ranskalaisen Julien Varlet'n. ATP-listalla 200. sijalla oleva Varlet on sijoitettu turnauksessa neljänneksi.

Tampereen turnauksen voittoaan puolustava Nieminen on kohdannut ranskalaisen välierävastustajansa viime vuoden heinäkuussa Amsterdamin ATP-turnauksen karsinnoissa. Silloin irtosi voitto erin 6-2, 6-4.

Nieminen pelasi perjantaina toistaiseksi parhaan pelinsä meneillään olevassa turnauksessa. Välieriin selviytyneen ranskalaisen Richard Gasquet'n valmentaja Eric Winogradsky ainakin oli tätä mieltä. "Jarkko on erinomainen pelaaja. Tämä oli häneltä hyvä ottelu."

Maskulainen piti venäläisen Vlasovin kovan kämmenlyönnin hyvin kurissa. Nieminen ei tyytynyt tarkkailemaan, vaan löi kovaa taakse. Tämä vei tehon 20-vuotiaan venäläisen parhaasta aseesta.

"Tiesin, että Vlasov on todella vaarallinen. Pakotin hänet yrittämään vaikeista paikoista voittopisteitä, ja niissä tilanteissa hän teki virheitä."

"Vlasovin kämmenlyönnin kanssa minulla ei oikeastaan ollut ongelmia koko aikana. Kun hän pyrki kämmenellään ohjailemaan peliä, niin piti olla vain varuillaan ja hankkia yliote itselleen", Nieminen kertoi.

Suomalaisen syöttö toimi perjantaina hyvin. Silloin kun piti syöttää hyvin, maskulainen pisti kovan syötön, joka painui joko ässänä kenttään tai Vlasov palautti pallon pitkäksi.

Nieminen kärsi torstain ottelussaan allergiaongelmista. Perjantaina nämä ongelmat oli jo voitettu.

"Olin nyt hyvässä fyysisessä kunnossa. Sain lisää lääkettä muun muassa suihkeena. Se auttoi. Minulla on ollut aiemminkin ongelmia siitepölyjen ja homeen kanssa ainakin pari kertaa vuodessa. Nyt taitaa olla taas näiden ongelmien aika", Nieminen arveli.

Varlet kehui
Niemistä

Niemisen välierävastustaja Julien Varlet, 24, raivasi puolivälieräottelussa tieltään Mathias Hellströmin (ATP-ranking 488) 6-4, 6-1. Viime vuonna turnauksen loppuottelun Niemiselle hävinnyt 24-vuotias ruotsalainen pääsi tämän vuoden turnaukseen mukaan vasta karsinnan kautta.

"En ole itse pelannut tässä turnauksessa kovinkaan hyvin. Lauantaina nähdään, kuinka hyvä pelaaja minä tällä hetkellä olen, kun vastassa on Niemisen tasoinen huippupelaaja", Varlet sanoi.

Nieminen suhtautuu kunnioittavasti tulevaan välierävastustajaansa. Varlet'n esitys Ranskan avointen ensimmäisellä kierroksella toukokuussa teki maskulaiseen vaikutuksen. Varlet taipui massakentällä silloin Australian Mark Philippoussisin kyydissä 6-1, 7-6 (7-5), 4-6, 6-7 (3-7), 3-6.

"Voitin Varlet'n Amsterdamin ATP-turnauksen karsinnassa viime vuonna, mutta voittoni oli silloin kovan työn takana", Nieminen muisteli.

Lauantain toisessa välieräottelussa kohtaavat kolmanneksi sijoitettu ranskalainen Richard Gasquet, 16, ja Saksan Simon Greul. Saksalainen (ATP-ranking 292) voitti puolivälierässä Tshekin Radim Zitkon 7-5, 6-2.

Gasquet'n kyydissä puolivälierässä taipui Ruotsin Filip Prpic (ATP-ranking 505) 6-2, 6-4.

Turnaukseen onnekkaana karsijana mukaan päässyt 20-vuotias Prpic johti toista erää jo 4-1, mutta yhden käden rystylyönneillään yleisöä ihastuttanut ranskalainen käänsi erän lopulta edukseen ja otti otteluvoiton.

Ilmoita asiavirheestä