Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA tiesi kuukausia ennen syyskuun 11. päivän terroristi-iskuja, että kaksi konekaappareista majaili Yhdysvalloissa. CIA oli myös tietoinen miesten al-Qaeda-yhteyksistä, muttei kuitenkaan kertonut tietojaan liittovaltion poliisille FBI:lle, jonka agentit olisivat voineet paljastaa terroristien suunnitelmat.
Tiedot käyvät ilmi maanantaina ilmestyvästä Newsweek-lehdestä. Newsweekin mukaan kyseiset terroristit olivat syyskuussa Pentagoniin iskeytyneen lentokoneen kaapanneet Nawaf Alhazmi ja Khalid Almidhar.
CIA oli saanut tietoja, joiden mukaan Alhazmi oli osallistunut al-Qaedan kokoukseen Malesiassa tammikuussa 2000. Almidhar puolestaan oli onnistunut hankkimaan viisumin, joka oikeutti hänet matkustamaan vapaasti Yhdysvalloista pois ja takaisin.