Rauhanneuvottelut jatkuvat tänään yhdettätoista päivää Makedoniassa. Slaavi- ja albaanipuolueiden johtajien on määrä kokoontua puoliltapäivin keskustelemaan siitä, miten maan perustuslakia muutetaan. Albaanivähemmistö vaatii oikeuksiensa kohentamista.
- Lukuisia tarkennuksia on tehty, mikä toivon mukaan helpottaa sopimuksen saavuttamista, sanoi Max van der Stoel, Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin edustaja.
Makedonian rauhanneuvotteluissa edistyttiin tiistaina. Euroopan unionin Makedonian-lähettiläs Francois Leotard kertoi, että ratkaisu oli lähellä.
Jos sopimus syntyy ja Makedoniaan saadaan pysyvä tulitauko, Nato on luvannut lähettää alueelle 3 500 rauhanturvaajaa. Joukkojen tehtävänä olisi kerätä ja tuhota albaanisissien vapaaehtoisesti luovuttamat aseet.