Neu­vot­te­lu­ja jat­ke­taan Ma­ke­do­nias­sa

EU:n ulkopoliittinen edustaja Javier Solana sanoi lauantaina, että mikäli Makedonian rauhanneuvottelut onnistuvat, sotilasliitto Naton joukot voivat aloittaa le

EU:n ulkopoliittinen edustaja Javier Solana sanoi lauantaina, että mikäli Makedonian rauhanneuvottelut onnistuvat, sotilasliitto Naton joukot voivat aloittaa levittäytymisen alueelle nopeasti.

- Jos osapuolet kykenevät saamaan aikaan poliittisen ratkaisun, Nato voi aloittaa UCK:n (albaanikapinallisten) demilitarisoinnin 10 päivän sisällä. Tämä veisi aikaa kuukauden, maksimissaan kaksi, Solana lupasi haastattelussa, jonka on määrä ilmestyä Journal du Dimanche -lehdessä.

Ohridin kaupungissa yritettiin koko päivä löytää ratkaisua hallituksen ja maan albaanivähemmistön väliseen kiistaan. Hallituslähteet kertoivat uutistoimisto AFP:lle neuvottelujen sujuneen niin nihkeästi, että niitä todennäköisesti jatketaan myös sunnuntaina.

Ilmoita asiavirheestä