Neu­ro­lo­gi­set vam­mais­jär­jes­töt tekevät tun­ne­tuk­si itseään

Neurologiset vammaisjärjestöt järjestävät tällä viikolla Neurot tutuksi -viikon Oulun ja Lapin läänien sekä Keski-Pohjanmaan alueella.

Neurologiset vammaisjärjestöt järjestävät tällä viikolla Neurot tutuksi -viikon Oulun ja Lapin läänien sekä Keski-Pohjanmaan alueella. Viikon aikana järjestöt ovat esillä alueen terveyskeskuksissa ja sairaaloissa.

Tavoitteena on tehdä tutuksi neurologisia järjestöjä kunnissa ja tavoittaa henkilöitä, jotka ovat sairastuneita tai vammautuneita, mutta eivät ole tietoisia neurologisista järjestöistä. Kampanjalla pyritään myös tiivistämään yhteistyötä julkisen sektorin sosiaali- ja terveystoimen sekä sivistystoimen välillä tekemällä järjestöjen palveluja tunnetuksi myös viranhaltijoille ja luottamusmiehille.

Neurologisia järjestöjä Suomessa on kaikkiaan 12. Järjestöjen piiriin kuuluvat ne henkilöt läheisineen, joilla on aivoperäinen tai hermostollinen vamma tai sairaus. Neurologisia vammaisia tai sairaita ihmisiä on Suomessa noin 200 000.

Neurologisia järjestöjä ovat Aivohalvaus- ja dysfasialiitto, Aivovammaliitto, Alzheimer keskusliitto, Autistien Tuki, Epilepsialiitto, Lihastautiliitto, Suomen CP-liitto, Suomen MBD-liitto, Suomen MG-yhdistys, Suomen MS-liitto, Suomen Narkolepsiayhdistys ja Suomen Parkinsonliitto.

Ilmoita asiavirheestä