Mobiiliverkkojen mittaus- ja testausinstrumentteja valmistava NetHawk on julkistanut tammi-kesäkuun tuloksensa. Tulos ylitti hieman aiemmat odotukset. Alkuvuoden liikevaihto kasvoi 25,5 prosenttia ja liikevoitto kasvoi 64,9 prosenttia edellisvuoden vastaavaan jaksoon nähden.
Konsernin liikevaihto oli katsauskaudella 13,1 miljoonaa euroa edellisvuoden 10,5 miljoonan sijasta. Liikevoitto kasvoi 1,4 miljoonasta eurosta 2,2 miljoonaan. Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 17 prosenttia, kun se viime vuoden vastaavalla ajanjaksolla oli 12,9 prosenttia.
Konsernin tulos ennen satunnaiseriä ja veroja oli 2,3 miljoonaa euroa 1,4 miljoonan euron sijasta. Osakekohtainen tulos oli 0,08 euroa osakkeelta edellisvuonna tulos oli 0,03 euroa osakkeelta.
Toisen neljänneksen liikevaihto kasvoi 50,1 prosenttia ja liikevoitto nousi 77,1 prosenttia edellisvuoden vastaavalta ajanjaksolta.
Liikevaihto toisen vuosineljänneksen osalta oli 7,6 miljoonaa euroa 5,1 miljoonan sijasta. NetHawkin liikevoitto nousi 1,3 miljoonaan 0,7 miljoonasta.
Konsernin tulos ennen satunnaiseriä ja veroja oli 1,4 miljoonaa euroa, 0,8 miljoonaa vuonna 2004.
Yhtiö osti viime toukokuussa yhdysvaltalaisen verkkosimulointi- ja testausjärjestelmien toimittaja ipNetfusion Inc.:in koko osakekannan. Kaupan myötä NetHawkin toiminta laajentui Intiaan. NetHawkilla on Intiassa tällä hetkellä kaksi tuotekehityspalveluja tuottavaa toimipistettä.
NetHawk ennakoi, että tehdyt tuotekehityspanostukset alkavat tuottaa vuoden 2005 toisella vuosipuoliskolla. Toisen vuosipuoliskon myynnin odotetaan olevan edellisen vuoden vastaavan jakson pro forma -myyntiä korkeampi.