Madetojan salissa tarjoutuu tänään torstaina harvinainen tilaisuus kuulla neljää nuorta ja dynaamista naissolistia saman illan aikana. Taru Pisto, Mari-Anne Telkki, Piia Knihtilä ja Mirka Purho esiintyvät Harri Karrin johtaman Oulun kaupunginorkesterin solisteina Oulun konservatorion tutkintokonsertissa.
Konsertoiminen kuuluu osana konservatorion jatkotutkintoon, mutta harvoin opiskelijat silti pääsevät Suomessa esiintymään ammattisinfoniaorkesterin kanssa. Tavallisimpia yhteistyökumppaneita tutkintokonserteissa ovat erilaiset opiskelijakokoonpanot.
Kaikki tämänkertaiset solistit ovat valmistelleet tutkintoaan Oulun konservatoriossa Hannu Hirvelän johdolla.
Simosta lähtöisin olevan Piia Knihtilän soitettavana on Felix Mendelssohnin Pianokonserttonro 2 d-molli op. 40. "Tykkään soittaa tällaista vikkelää musiikkia, ja varsinkin nopeita osia. Tavallaan konsertto on myös yhteissoitollisesti helppo. Siinä on pitkiä solistiosuuksia eikä orkesterilla ole kovinkaan paljon soittamista", Knihtilä kertoo.
Kuusankoskella lapsuutensa viettäneen ja Lahden kautta Ouluun päätyneen Mirka Purhon tutkintokappale on Aleksandr Skrjabinin Konsertto pianolle ja orkesterille fis-molli op. 20, joka soittajansa mukaan on oikein "paatosromanttista musiikkia".
"Skrjabin on sellaista, että pianistin penkki tärisee sellojen soittaessa. Tämä saattaa olla ensimmäinen ja viimeinen kerta, kun pääsen orkesterin solistiksi. Niinpä piti valita konsertto, joka tuntuu."
Pianistinuransa Haapajärvellä aloittanut Taru Pisto soittaa Ludwig van Beethovenin Pianokonserton nro 3 c-molli op. 37. "Beethoven osaa asiansa. Sitä ei tarvitse pitkään selitellä", hän tiivistää.
Siikajoella syntyneen Mari-Anne Telkin valinta on Camille Saint-Saënsin Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 22. "Varhaisin mielikuva Saint-Saënsin konsertosta minulla on niiltä ajoilta, kun menin Lahteen opiskelemaan ja Laura Mikkola soitti sen. Silloin ajattelin, että vautsi mikä biisi", Telkki muistelee.