Neljä oululaista miestä tuomittiin käräjäoikeudessa huumausaineisiin liittyvistä rikoksista vankeuteen ja sakkoihin. Tuomiot olivat osa laajempaa huumerikosvyyhtiä. Kahden päätekijän osalta juttua ei saatu käsiteltyä.
Vuonna 1974 syntynyt oululainen mies sai 3 kuukauden ehdottoman vankeusrangaistuksen. Hän oli ostanut eri tahoilta 30 grammaa amfetamiinia, joista osan hän oli luovuttanut edelleen. Tuomio muunnettiin 87 tunniksi yhdyskuntapalvelua.
Vuonna 1982 syntynyt oululainen tuomittiin 3 kuukauden ehdolliseen vankeustuomioon. Hänellä oli hallussaan 200 grammaa hasista, josta hän oli välittänyt edelleen 80 grammaa.
Vuonna 1981 syntynyt oululainen tuomittiin 60 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Hän oli ostanut eri tahoilta 140 grammaa hasista, josta hän oli välittänyt edelleen 40 grammaa.
Vuonna 1983 syntynyt oululainen sai lisäksi 60 päivän sakkorangaistuksen. Hänellä oli hallussaan 73 grammaa hasista, josta hän oli välittänyt edelleen 10 grammaa.
Juttua yritetään käsitellä kahden päätekijän osalta käräjäoikeudessa seuraavan kerran elokuussa.