Nas­saus­sa van­no­taan Bushin voittoa

"Tottakai Bush voittaa, myös täällä New Yorkissa vaikka gallupit sanoisivat mitä," vakuuttaa Steve Stallacci Nassaun republikaanien viimeisessä joukkotapaamisessa ennen ensi tiistain vaaleja. Nassau sijaitsee New Yorkin kaupungin naapurissa Long Islandilla, viitisenkymmentä kilometriä Manhattanista koilliseen.

"Tottakai Bush voittaa, myös täällä New Yorkissa vaikka gallupit sanoisivat mitä," vakuuttaa Steve Stallacci Nassaun republikaanien viimeisessä joukkotapaamisessa ennen ensi tiistain vaaleja. Nassau sijaitsee New Yorkin kaupungin naapurissa Long Islandilla, viitisenkymmentä kilometriä Manhattanista koilliseen. Ollaan ollaan vahvasti demokraattisen New Yorkin osavaltion republikaanisaarekkeessa. Täällä Kerry on kirosana.

Tilaisuus muistuttaa amerikkalaisen tavan mukaan enemmän herätyskokousta kuin poliittista hengennostatustilaisuutta. Ennen ohjelman varsinaista alkua lavalle marssii kymmenen veteraanin muodostama lippulinna ja väki laulaa Yhdysvaltain kansallishymnin The Star-Spangled Bannerin käsi sydämellä, monilla kyynelet silmissä. Eletään vakavia aikoja, maa on sodassa eikä puoli kansakuntaa ymmärrä, että ainoa pelastaja voi olla George W. Bush.

Lehti-ilmoitukset ovat keränneet paikalle tuhatkunta innokasta Bushin kannattajaa, vaikka kaikki tietävät, että New Yorkin osavaltio on Kerryn maata. Stallaccin tapaan väki vannoo suoranaisella hurmoksella Bushin nimeen.

Vaalitilaisuuden muut tähdet, kongressin ja senaatin ehdokkaat jäävät vähemmälle huomiolle. "Ainoa johtaja joka on määrätietoisuudellaan todistanut voivansa pelastaa meidät uudelta syyskuun yhdenneltätoista on Bush", vakuuttaa Howard Mills joka on tiistain vaaleissa itse ehdolla senaattoriksi.

"Kerry kuvittelee että elämme vieläkin syyskuun kymmenettä. Amerikan on vietävä terrorisota terroristien luokse, heidät on tapettava ja alistettava viimeiseen mieheen! Meillä on presidentti Bushin johdolla voimaa tehdä se, mutta demokraatit kuvittelevat että terroristien kanssa voisi neuvotella", Mills hehkuttaa suorastaan raivoisasti samalla kun Kerryn nimi tai demokraattien mainitseminen saa kuulijat buuamaan niin että puhujan on keskeytettävä. -

"USA:n on yksin vastattava vapaan maailman puolustuksesta. Sitä eivät halua tehdä saksalaiset, eivät ranskalaiset, ei Eurooppa. Yhdysvaltain on murskattava nämä paholaiset ja Bushin johdolla Yhdysvallat vapauttaa maailman heistä", Mills päättää puheensa raikuviin aplodeihin.

Seuraavaksi lavalle kiipeää fanfaarien saattelemana Irakin sodan veteraani, vasta kuukausi sitten Bagdadista palannut Mark Allaqua. Hän tuonut koko perheensä hurraamaan kun hän todistaa kokoukselle, että tiedotusvälineet valehtelevat mitä Irakissa todellisuudessa tapahtuu.



Kansa hurraa
USA:lle Irakissa


"Kun marssimme Bagdadiin, meille hurrattiin katujen vierillä", hän kertoo. "Sitä ei koskaan näytetty televisiossa. Eikä CNN tai muutakaan uutiskanavat kerro, kuinka kiitollisia irakilaiset ovat. Televisio näyttää vain niiden parin tuhannen terroristin räjäyttämiä autoja ja taloja, mutta ei kerro amerikkalaisille, että operaatiomme etenee loistavasti voitosta voittoon. Älkää uskoko mitä uutiset kertovat, niiden sanoma on osa demokraattien ja liberaalien strategiaa", Allaqua varoittaa ja jatkaa hehkuttamalla kuinka hänen nuorin lapsensa syntyi isan ollessa Irakissa sotimassa.

"Minä uskon Amerikkaan ja presidentti Bushiin niin, että halusin lähteä taistelemassa Yhdysvaltain vapauden puolesta, vaikka vaimoni oli raskaana. Tiedän, että vapaus vaatii uhreja mutta Amerikka on sen arvoinen. Jumala teitä siunatkoon", hän päättää puheensa.

Vaaleissa paikkansa uusimista yrittävä piirikunnan tuomari Donald Belfy vakuuttaa kiistellyn oikeusministeri John Ashcroftin olevan oikeassa painostaessaan tuomioistuimia langettamaan mahdollisimman kovia rangaistuksia.

"Kerrankin meillä on presidentti ja hallitus, joka ymmärretään ettei rikollisia pidä hemmotella", hän vakuuttaa. "Jokainen rikollinen vapaana kaduilla on uhka lakia kunnioittaville kansalaisille. Siksi minusta on aivan oikein, että oikeusministeriö puuttui entiseen käytäntöön. Jos Kerry valittaisiin presidentiksi, linja löystyisi taas ja Amerikan selkäranka olisi vaarassa", lisää tuomari Belfyn vaimo Sara. "Mutta Bush voittaa, olen varma."

Tilaisuuden tunnelma kohoaa välillä kattoon, varsinkin jos puhuja keksii kehua Bushia tai herjata Kerryä jollakin aivan uudella tavalla. Kymmenen minuutin välein lähes hurmokseen noussut väki ryhtyy rytmikkäästi huutamaan "four more years, four more years"; "neljä vuotta lisää, neljä vuotta lisää."

"Bush on todellinen johtaja joka ei muuta päätöksiään vaikka mitä tapahtuisi", kehuu Nassaun kunnan republikaanikomitean jäsen Ed Clayton.

"Emme tarvitse presidentiksi Kerryn tapaista tuuliviiriä joka kyselee liikaa ja muuttelee päätöksiään. Sellainen ei ole todellista johtajuutta", Clayton vakuuttaa.

Ilmoita asiavirheestä