Yhdysvaltain avaruushallinto Nasa on tarjonnut Ilmatieteen laitoksen Sodankylän tutkimuskeskukselle mahdollisuutta osallistua kehitteillä olevaan satelliittiohjelmaan. Nasan ensi vuonna alkava Molniya-sääsatelliittihanke valmistuisi vuonna 2010, kertoo Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja Petteri Taalas.
- Nasa haluaisi, että Suomi tuottaisi hankkeeseen maa-aseman vastaanotto- ja prosessointipalveluja Sodankylässä, Taalas sanoo.
Kyse olisi Suomen osalta 10-20 miljoonan euron satsauksesta. Lisäksi Nasa haluaisi suomalaisen teollisuuden osallistuvan instrumenttien rakentamiseen. Taalas kertoi keskustelevansa kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarisen kanssa ylihuomenna.
Myös Euroopan sääsatelliittijärjestö Eumesat on kiinnostunut osallistumaan Molniya-satelliittiohjelmaan, jolla kerätään tietoja pohjoiselta pallonpuoliskolta. Taalaksen mukaan tavoite on, että Nasan satelliitin tietojen vastaanotto ja prosessointi koko Eurooppaa varten tapahtuisi Sodankylässä.