Ysäridancen jytke valtaa Nallikarin hiekkarannan tulevana viikonloppuna, kun lavalle astuvat muun muassa E-Type, Sabrina, Basic Element, Rednex ja Paradisio.
Nallikari Summer Party järjestetään 3.–4. heinäkuuta. Ysäribailut järjestettiin ensimmäisen kerran viime vuonna. Kävijöitä oli tuolloin 7 500.
Tänä vuonna puitteita on kasvatettu. Esiintyjämäärää on lisätty ja esiintymisaikoja on aikaistettu. Kävijöitäkin odotetaan enemmän: 10 000.
Viime vuoden tapaan musiikkitarjonta on ysäripainotteista. 2000-luvun jytkettä edustaa muun muassa ruotsalainen Basshunter, joka tunnetaan Boten Anna -kappaleestaan.
Italialainen Sabrina oli puolestaan suosittu jo 1980-luvulla. Hänen läpimurtohittinsä oli Boys (Summertime love). Kappaleen suosiota siivitti kuuluisa musiikkivideo, jossa Sabrinalla on lieviä puvustuksellisia ongelmia bikini-yläosansa kanssa.
Esiintymislava, myyntipisteet sekä yleisöalueet sijaitsevat pääsääntöisesti hiekalla.
Alue on kauttaaltaan aidattu, mutta päivisin kulku alueelle on vapaa. Alue muuttuu maksulliseksi kello 16.