Näkyvä val­ta­kun­nal­li­nen kult­tuu­ri­vai­kut­ta­ja on poissa – Kaisu Mik­ko­lan tah­don­voi­ma näkyy kai­kil­le ou­lu­lai­sil­le muun muassa To­ri­pol­lii­si­na

Kalevan pitkäaikainen kulttuuritoimituksen päällikkö Kaisu Mikkola kuoli sunnuntaina 30. syyskuuta Oulussa.

Kalevan pitkäaikainen kulttuuritoimituksen päällikkö Kaisu Mikkola kuoli sunnuntaina 30. syyskuuta Oulussa. Hän oli syntynyt Oulussa 5. maaliskuuta 1942.

”Missä olit silloin, kun kuulit siitä?” kysyi Kaisu Mikkola monesti merkittävän uutisen yhteydessä ja vastasi kysymykseen ensin.

Olin karpalosuolla suruviestin saavuttaessa minut.

Tutustuin Mikkolaan viisikymmentä vuotta sitten. Saavuimme kerran samaan lehdistötilaisuuteen, hän näyttävästi korkeissa koroissaan, aurinkolasit nostettuna rennosti hiusten päälle, tukka muodikkaasti nutturalla. Olimme molemmat toimittajia, minä kesätoimittajana sanomalehti Liitossa, josta Mikkola oli siirtynyt Kalevaan vuonna 1963.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä