Nä­kö­kul­ma: Suo­ri­tus­ky­vyl­tään yli­ver­tai­nen F-35 päi­hit­ti muut – Eu­ro­figh­ter ja Rafale eivät on­nis­tu­neet tar­joa­maan pa­ket­tia, joka täyt­täi­si Suomen kri­tee­rit

Loppusuoralla Suomen hävittäjävalinnassa olivat amerikkalaiset F-35 ja Super Hornet sekä ruotsalainen Gripen. Näistä häivehävittäjä F-35:n suorituskyky oli Puolustusvoimien mukaan selkeästi paras, eikä hinnalla pilattu. Lapin lennosto säilyy.

Suomi valitsi perjantaina uudeksi hävittäjäkseen Lockheed Martinin F-35:n, joita valtio ostaa 64 kappaletta.

Häivehävittäjien hankintahinta on yhteensä noin 8,4 miljardia euroa, joista 64 hävittäjää maksaa 4,7 miljardia, huoltojärjestelmä ja koulutus 2,9 miljardia euroa ja ilmataisteluaseistus vajaat 0,8 miljardia euroa. Suomi varaa toiset 0,8 miljardia muiden ohjusten hankkimiseen myöhemmin, mikä mahdollistaa asekehityksen seuraamisen 2020-luvun loppupuolelle.

– F-35 oli hankintahinnaltaan kilpailun edullisin, sanoo Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen johtaja Kari Renko.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä