Naisten ym­pä­ri­leik­kauk­sen kielto saa tukea edus­kun­nas­ta

Eduskunnassa on laajalti halua kieltää tyttöjen ja naisten sukupuolielinten silpominen.

Eduskunnassa on laajalti halua kieltää tyttöjen ja naisten sukupuolielinten silpominen. Lainmuutokseen tähtäävän lakialoitteen on allekirjoittanut 109 kansanedustajaa.

Aloitteen laatinut kansanedustaja Margareta Pietikäinen (r.) haluaa, että Suomessa laki olisi samanlainen kuin muissakin Pohjoismaissa.

Pietikäinen uskoo, että maahanmuuttajien tietoisuus toimenpiteen rangaistavuudesta paranee, kun käytännöt ovat samanlaisia eri Pohjoismaissa. Asialla on merkitystä erityisesti silloin, kun muuttajilla on sukulaisia myös toisessa Pohjoismaassa.

Lainmuutoksella halutaan myös estää tyttöjen lähettäminen vanhempiensa entisiin kotimaihin ympärileikkausta varten.

Aloitteessa ehdotetaan, että silpomisesta tuomittaisiin joko törkeänä, hengenvaaran tai vakavan sairauden aiheuttavana rikoksena tai silpomisrikoksena. Edellisestä tuomio olisi 1–10 vuotta vankeutta ja jälkimmäisestä enintään 4 vuotta vankeutta.

Pietikäisen mielestä myös toimenpiteen ilmoittamatta jättämisestä pitäisi rangaista, samoin yrityksestä ja avunannosta silpomisrikokseen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä